• Temel Fotoğraf Bilgileri Semineri


Temel Fotoğraf Bilgileri Seminerimizde, bu alanda 25 yılı aşkın deneyim sahibi eğitmen ve fotoğrafçı Yalçın Çıdamlı ile fotoğrafa sağlam bir temelle adım atmanızı hedefliyoruz.


Ayrıntılar için lütfen tıklayınız.


Seminer Eğitmeni: Yalçın Çıdamlı (bilgi için tıklayınız)
Katılımcı Sayısı: En çok 12 kişi
Toplam Seminer Süresi: 5 hafta (toplam 13 saat 45 dakika)
Oturum Süreleri: 2 saat 45 dakika
•Her bir seminer veya atölye için kayıtlar; duyurulmuş katılım tarihinden en az 2 işgünü öncesine kadar ücretlerinin ödenmesi ile kesinleştirilir.
 
Temel Fotograf Bilgileri eğitimlerimizin katılımcılarına her marka/model fotograf makinası icin geçerli 'Makina Kullanım Egitimi' ucretsizdir. Fotoğraf Makinası Kullanım Eğitimi, Çizgelikedi fotoğraf atölye ve seminerlerine katılan öğrencilerimize yönelik, her marka ve model fotoğraf makinası için geçerli, ücretsiz bir atölyedir.

ÖNKAYIT FORMU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ
Seminer Hakkında: 

• IŞIK İLE YAZMANIN ÖYKÜSÜ
Fransız Bilimler Akademisi tarafından 1839 yılında resmen onaylansa da, fotoğraf insan yaşamıyla çoktan buluşmuştu bile. Görsel dilin temelini oluşturan fotoğrafın seçkin örneklerinin uzayında, “camera obscura”dan bugüne, bir geziye çıkıyoruz perdemizin yüzeyinde. Seminerimiz boyunca, bu geziyi farklı güzergahlardan birkaç kez yapacağız.• FOTOĞRAFLI YAŞAMIN “OLMAZSA OLMAZ”LARI
Hem geleneksel, hem sayısal ortamda kullandığımız ana ve yardımcı donanımları, işlevleri ve seçenekleriyle seminerimizin bu bölümünde ele alıyoruz. Böylece; makina gövdelerindeki uzuvlardan, objektiflerin üzerindeki “esrarengiz” rakamların deşifresinden, filtrelerin neyi süzdüğünden, duyarkatların duyarlılığından, bellek kartının hacminden, vb... sözederken; sahip olduğumuz donanımları etkin kullanmayı öğreniyor ve/veya satın alma seçimlerinin ölçütlerine değin binbir ayrıntıyı, sistematik bir akışla bilgi hazinemize aktarıyoruz.

 

• IŞIK İLE YENİDEN TANIŞMAK
Renk sıcaklığından %18’lik gri kartın referansına, beyaz ayarından dalgasının boyuna, makinalarımızın ışıkölçer/pozometre’lerini ve de duygularımızı harekete geçiren gücü; “foto-graf”ın “ışıkla yazmak” anlamını tanımlayan “foto”sunu, fotoğrafın ana damarını, yani ışığı bu fasılda ele alıyoruz.


• GÖRMEYE ve GÖSTERMEYE DAİR
Kurallar her ne kadar kısıtlayıcı olsa da; fiziksel ve toplumsal bilim çalışmalarıyla ortaya çıkan görsel algı düzeneği bilgilerinin ışığında uygulayabileceğimiz yöntem ve kurallar, görsel tanımlama uğraşımızı kolaylaştırır. Görüntülerin anlam çözümlemesini yapmak, bir başka deyişle “fotoğrafı okumak” ve de fotoğrafımızı yaparken neyi anlatacağımızı bilmek... Fotoğrafın görsel elemanlarını birbirleriyle ilişkilendirmek... İşte şimdi, görüntüler eşliğinde, karşılıklı tartışmalı böyle bir bölümün eşiğinden içeri giriyoruz.• FOTOĞRAFI ELE GEÇİRMEK: KARANLIK ODADAN AYDINLIK ODAYA
Görsel algılama yöntem ve kurallarını öğrendik, ana ve yardımcı donanımlarımızın özelliklerini de zaten daha önceden iyice sindirmiştik. Işığı da bilgilerimizin merkezine konuşlandırdık. Peki, elimizle tutacağımız, göstereceğimiz, göndereceğimiz fotoğraf hani nerede? “Karanlık oda” bilgisi olmadan fotoğrafçılık hep eksiktir. “Aydınlık oda” olarak tanımlanan sayısal görüntü işleme yöntemleri de, zaten, geleneksel fotoğraf bilgilerine temellenir. Film yıkama işlemlerinden, bilgisayarda uygulayabileceğimiz görüntü dönüştürücü temel müdahalelere değin, sonuna gelmek üzere olduğumuz seminer sürecimizle üretici niteliğimizi perçinliyoruz.

• PAYLAŞMAK
Fotoğraflarımızı yakınlarımızla paylaşmak, web sitemizde sunmak, baskıya vermek, onlarla sergi ve/veya sunum hazırlamak için yapacağımız benzer ve farklı işlemleri derleyip topladığımız bu bölümde; saklama/arşivleme ve ortamlararası geçiş konusunda bilgileniyoruz.
NOT:Seminerimizin içeriğinde yer alan film yıkama ve karanlık oda bilgileri kuramsal olarak verilmektedir.

ÖNKAYIT FORMU İÇİN LÜTFEN TIKLAYINIZ.

SEMİNER ve ATÖLYELERE KATILIM

Her bir seminer veya atölye için kayıtlar; duyurulmuş katılım tarihinden en az 2 işgünü öncesine kadar ücretlerinin ödenmesi ile kesinleştirilir.


Ödeme seçenekleri hakkında lütfen (0232)247 1 247 no'lu telefonumuzdan bizi arayınız veya cizgelikedi(at)cizgelikedi.com e-posta adresimize yazınız.

NOTLAR:


•Öğrenci indirimi de dahil olmak üzere, bir seminer/atölye ücretine aynı anda birden fazla indirim veya kampanya uygulanamaz, iki indirim oranı birleştirilemez. Yüksek oranlı olan indirim, katılımcı lehine uygulanır.


•Son kayıt tarihinde yeterli katılım sağlanamadığı takdirde, kayıt yaptırmış olan katılımcılar telefonla bilgilendirilerek seminer/atölye ertelenir, erteleme halinde dileyen katılımcıya ücreti iade edilir.


•Atölye/seminer içerikleri ve her türlü sorunuz için lütfen (0232)247 1 247 no'lu telefonumuzdan bizi arayınız veya cizgelikedi(at)cizgelikedi.com e-posta adresimize yazınız.


•Çizgelikedi, İzmir/Güzelyalı'da, A.Adnan Saygun S.M., Göztepe Stadı, Ö.İzmir Üni., Hava Hastanesi yakınlarındadır. Özel aracın yanısıra, geliş yönüne göre; metro, otobüs, feribot ve vapur kullanarak kısa sürede ulaşılabilir.

Kroki ve diğer erişim bilgileri için tıklayınız.